Logistic equipment
handled with care

Produkcja

Na rynku palet panuje nieustanny ruch. Nie tylko dlatego, że umiarkowanie rozwijająca się gospodarka pobudza międzynarodowy obrót towarowy, ale także z tego powodu, że nieustannie zmieniają się przepisy i regulacje. „Co więcej, firmy chcą wspólnie optymalizować łańcuch dostaw. I bardzo słusznie, ponieważ inteligentne procesy logistyczne mogą być źródłem znaczących oszczędności” mówi Arjan Kuiper, Dyrektor Zarządzający w Rotom Europe.

Firma Rotom intensywnie inwestuje także w innowacyjne rozwiązania logistyczne. Najświeższym przykładem jest wprowadzenie zautomatyzowanej linii produkcji palet. Arjan Kuiper: „Do niedawna nasze linie były w stanie wykonać jedynie pewien wycinek pracy. Każda linia wykonywała lub nie wykonywała określonej czynności. W rzeczywistości oznaczało to, że techniczne cechy palety, takie jak wymiary i stosowane materiały, decydowały o tym, która maszyna produkowała daną paletę. Jeśli maszyna nie była wykorzystywana optymalnie, mogło to teoretycznie prowadzić do opóźnień w procesie produkcji.”

Maksymalna automatyzacja

Dzięki nowej linii ten potencjalny problem nie istnieje. Nowa linia jest znacznie bardziej elastyczna. Teraz można produkować wiele różnych typów palet. Co więcej, znacząco wzrosła wydajność, a jakość jest nieporównywalnie lepsza. Arjan Kuiper: „Jednym z czynników pozwalających uzyskać tak wysoką jakość jest to, że dzięki tak szerokiej automatyzacji prawie zupełnie wyeliminowano błędy ludzkie. Jeśli o to chodzi, jest to rozwiązanie naprawdę dopasowane do naszych potrzeb, powstałe z modułów według określonych przez nas specyfikacji. To tak jakbyśmy budowali nowy samochód.”

Właściwa precyzja

Wdrażanie tej „wyrafinowanej” linii produkcyjnej jest już bardzo zaawansowane. Istnieje niewiele podobnych urządzeń, w przypadku których zachowana jest taka dbałość o jakość. „Jestem niezmiernie dumny z końcowego rezultatu” mówi Arjan Kuiper. Linia została wyprodukowana przez hiszpańską firmę CAPE, a jej specjaliści pracują z nami od pewnego czasu. Nie tylko przy budowaniu samej linii, ale także, i w szczególności przy programowaniu robotów i części maszyn. Elementy te muszą pracować z najwyższą precyzją, ponieważ jeśli część palety zostanie choć trochę niepoprawnie ustawiona, cały proces kończy się niepowodzeniem. A programowania jest bardzo dużo.”

Zysk dla klienta

Po zakończeniu zestrajania wszystkich maszyn odbyła się faza wielostronnych testów, w ramach których wyprodukowano mniejsze serie, aby można było wykryć ewentualne początkowe problemy.  Ta faza była ważna, ponieważ poszczególne elementy mogą pracować poprawnie, jednak wynik końcowy zależy oczywiście od całego łańcucha. Ponadto odbyły się szkolenia operatorów, aby potrafili oni wykorzystać wszystkie możliwości nowej linii. Jedną z ważnych zalet nowej linii produkcyjnej jest to, że jej ogólny koszt jest znacznie obniżony. Arjan Kuiper: „To oczywiście wspaniała wiadomość dla naszych klientów, ponieważ nasze produkty mają teraz bardziej konkurencyjne ceny. I co ważne, zwiększyła się nasza elastyczność. To korzystne dla obu stron!”

Kontakt

Biuro obsługi klienta

  • Odbior Palet
  • Kup Oline