Logistic equipment
handled with care

lipca 2014

Palety EPAL - Cechy prawidłowej palety EUR

Od Paweł Werner 23 lipca 2014 7896 Wyświetleń

Palety EUR posiadają następujące charakterystyczne cechy:

- ściśle określone wymiary zewnętrzne oraz wymiary poszczególnych elementów;
- znak EUR w owalu na prawym wsporniku;
- znak kolei lub EPAL w owalu na lewym wsporniku;
- oznaczenie alfanumeryczne na środkowym wsporniku według następującego wzoru - NNN-R-MM (Numer licencji producenta palet - Rok - Miesiąc produkcji palet);
- oznaczenie obróbki termicznej ISPM15 (bezwzględnie wymagane dla palet wyprodukowanych po 1.01.2010 r.);
- klamra na środkowym wsporniku;
- gwóźdź certyfikujący dla palet naprawionych;
- równe ścięcia wszystkich czterech narożników palety na całej jej wysokości;
- wilgotność nowych palet EUR nie może przekraczać 22%.

Palety EUR z cechą EPAL produkowane od 1.01.2010 r. muszą obowiązkowo przejść termiczną obróbkę fitosanitarną ISPM15 potwierdzoną nadaniem znaku IPPC. Od 1.01.2011 r. muszą być suszone komorowo.

Firma Rotom posiada Licencje organizacji EPAL, która uprawnia nas do naprawy oraz sprzedaży używanych palet drewnianych EUR Epal. O wykonaniu napraw świadczy specjalny gwóźdź z numerem naszej licencji.

http://www.rotom.pl/downloads/dl/file/id/8/rotom_licencja_epal.pdf

Poniżej zdjęcie palety EPAL:

paleta epal

Rodzaje nośności palet

Od Piotr Szuszkiewicz 11 lipca 2014 21507 Wyświetleń

Zapewne wiele osób zastanawia się, czym jest nośność statyczna, dynamiczna czy regałowa.To częste wartości podawane w specyfikacjach technicznych palet.

W zależności od zastosowania palety, zwracamy uwagę na maksymalną nośność palety, czyli ile kilogramów produktów paleta maksymalnie udźwignie. Planując transport czy składowanie produktów w regałach oraz na magazynach trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak wytrzymałość palety na obciążenia. Przekroczenie tych wartości skutkuje pęknięciem palety czy nadmięrnym wygięciem uniemożliwiajacym przemieszczenie czy podniesienie widlakiem, oraz zsunięciem z regału.

Jaka jest między tymi wartościami różnica i jak to możemy zastosować w codziennym zarządzaniu magazynem?

Nośność statyczna palety – to maksymalne obciążenie jednej palety stojącej nieruchomo na podłożu. Jeśli nie planujemy palety przemieszczać, a ma być ona tylko nośnikiem dla produktów. Możemy ją obciążyć do tej wartości. Przykładem tu będzie paleta kontenerowa 1140x1140mm o nośności statycznej 4000kg.

Nośność dynamiczna palety – to maksymalne obciążenie palety w trakcie transportu wózkiem widłowym, podnośnikiem czy tzw. paleciakiem, wózkiem magazynowym. Ta wartość gwarantuje bezpieczne podnoszenie palety obciążonej produktami. Paleta nie powinna w tym czasie pękać ani odkształcać. Dla przykładu paleta CP9 z nośnością dynamiczną 1500kg

Nośność w regale – to maksymalne obciążenie palety stojącej w regale, magazynach wysokiego składowania. Wartość, której nie powinniśmy przekroczyć, gdy zamierzamy składować towar na paletach umieszczonych wysoko w regałach, gwarantuje to bezpieczeństwo i stabilność. W tym przypadku sprawdzi się paleta higieniczna H1 o nośności w regale 1000kg

Dla zobrazowania różnic poniżej umieściliśmy szkic: 

 

Rodzaje nośności palet

 

Witamy

Od Bartosz Foltynowicz 11 lipca 2014 4752 Wyświetleń

Witamy na blogu firmy Rotom Polska.

Blog ten stworzyliśmy z myślą o naszych Klientach, jako odpowiednie miejsce do dzielenia się informacjami, poradami i nowościami związanymi z szeroko pojętym światem logistyki, a w szczególności oferowanymi przez nas produktami i usługami  logistycznymi.

Zapraszamy do czytania i dyskusji. Otwarci jesteśmy na pytania i wątpliwości, na które za pomocą tego bloga będziemy mogli odpowiedzieć i wyjaśnić.

Zespół Rotom Polska

Kontakt

Biuro obsługi klienta

  • Odbior Palet
  • Kup Oline