Logistic equipment
handled with care

Europalety | Definicja i wymiary EPAL

Od Paweł Werner 9 października 2014 64171 Wyświetleń

Europaleta

Jest to określenie palety czterowejściowej. Konstrukcja palety składa się z bloków połączonych deskami (na brzegach i w środku). Z dwóch stron wejście otwarte, a z dwóch pozostałych wejście jest pomiędzy deskami co daje razem wejście z 4 stron. Palety te posiadają konkretne, standardowe wymiary, dzięki czemu pasują do magazynów i hal różnych wielkości (są one zwykle projektowane pod typ palet euro). Paleta euro EPAL charakteryzuje się również tym, że pasuje do wszystkich rodzajów wózków widłowych, dzięki czemu jest mało problematyczna i bardzo uniwersalna.

Europaleta EPAL | Europalety

Wymiary europalety

Wszystkie europalety EPAL mają jeden, standardowy wymiar - 1200x800x145 – palety są trójpłozowe. Każda paleta Euro jest wykonana z solidnych drewnianych elementów, dzięki czemu jest w stanie utrzymywać ciężkie ładunki – nośność palety to max. 1500kg.  Palety euro w Polsce mogą być produkowane tylko na specjalnej licencji organizacji EPAL. Tyczy się to także naprawy palet używanych. Firma Rotom Polska posiada licencję na naprawę europalet.

Gdzie kupić europalety?

Nowe oraz używane europalety w ilościach detalicznych mogą Państwo zamówić w naszym sklepie internetowym – Rotomshop.pl.

W przypadku zainteresowania większą ilością palet, prosimy o kontakt przez zapytanie ofertowe na naszej stronie internetowej, bądź poprzez e-mail info@rotom.pl.

Europalety drewniane

Co to są palety fumigowane i gdzie są wymagane?

Od Marcin Rachtan 16 września 2014 32701 Wyświetleń

Obróbka fitosanitarna

Standard ISPM 15 (zwany także fumigacją, oraz IPPC) opisuje sposób obróbki opakowań drewnianych oraz drewna. Zapewnia on likwidację wszystkich organizmów, które mogą zaszkodzić ekosystemom w krajach, do których jest przewożone opakowanie drewniane. Zgodnie z tym standardem, większość opakowań w ruchu międzynarodowym wykonanych z drewna należy poddać takiej obróbce.

Obróbka termiczna drewna musi zostać wykonana w temperaturze 56°C przez 30 minut. Firma Rotom Polska dysponuje suszarnią, w której zachodzi proces obróbki termicznej.

Transport drewna poza granice kraju

Standard ISPM 15 (IPPC) nie jest stosowany w obrocie trans granicznym w Unii Europejskiej. W przypadku krajów europejskich, które nie są członkami UE, drewno opakowaniowe (oraz drewno sztauerskie) musi spełniać wymagania standardu ISPM 15, żeby można je było wwozić do krajów Unii Europejskiej.

Kraje, które przyjęły normę IPPC:

Argentyna, Australia, Boliwia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Egipt, Filipiny, Gwatemala, Indie, Meksyk, Nowa Zelandia, Nigeria, Panama, Peru, RPA, Korea Południowa, Szwajcaria, Turcja, USA, Wenezuela, Unia Europejska

Palety Fumigowane – Rotom Polska

Firma Rotom dostarcza palety eksportowe IPPC  - (jednorazowe i wielorazowe) oraz do celów wystawowych. Posiadamy certyfikat IPPC.

Palety fumigowane drewniane

Palety w ilościach detalicznych można zakupić również w sklepie internetowym firmy Rotom Polska – posiadamy wszystkie standardowe wymiary palet fumigowanych - 800x600, 1200x800, 1200x1000 I 1140x1140.

Palety fumigowane - pełna oferta

10 podstawowych zalet stosowania palet plastikowych w logistyce

Od Marcin Rachtan 4 sierpnia 2014 12944 Wyświetleń

Palety są ważną częścią obsługi produktów stosowanych w większości aspektów łańcucha dostaw. Ten typ opakowania jest szeroko stosowany w procesach składowania oraz transportu towarów. Palety mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety.

Aby pomóc w doborze odpowiedniego typu palety do potrzeb magazynowania i transportu przedstawiamy porównanie dwóch typów najczęściej używanych palet plastikowych i drewnianych. Oczywiście uwzględnione tu zostały koszty, wpływ na ochrone środowiska, higiena i żywotnośc samych palet.

10 podstawowych zalet stosowania palet plastikowych

 1. 1. Brak przerw w dostawie, palety plastikowe nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych.
 2. 2. Materiał do palet plastikowych można w 100% przetworzyć ponownie, z połamanych palet plastikowych mogą powstać nowe.
 3. 3.Duża żywotność nawet 10 lat i więcej
 4. 4. Palety plastikowe są odporne na większość chemikaliów takich jak kwasy i zasady.
 5. 5. Bezpieczne w użytkowaniu, brak gwoździ, i drzazg.
 6. 6. Wózki widłowe mogą operować paletami plastikowymi z każdej strony
 7. 7. Możliwe zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych
 8. 8. Oszczędność miejsca, większość palet plastikowych to konstrukcje gniazdowe umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą. Przykładem takiej gniazdowej palety jest Lekka paleta eksportowa 1200x800mm
 9. 9. Palety plastikowe są łatwe w czyszczeniu zarówno pod ciśnieniem, czy stosując środki chemiczne i antybakteryjne.
 10. 10. Zazwyczaj palety plastikowe ważą o 30% mniej od drewnianych, co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu.
 

Wady stosowania palet plastikowych

 1. 1. W przypadku pęknięcia czy złamania palety drewnianej, nie da się jej naprawić, trzeba zmielić w celu wykonania nowej.
 2. 2. Dużo droższe od palet drewnianych
 3. 3. Wysokie koszta produkcji niestandardowych modeli, pod specjalne zamówienie
 

Zalety stosowania palet drewnianych

 1. 1. Bardzo niska cena
 2. 2. Łatwe w naprawie, ich konstrukcja to różnej wielkości deski i klocki drewniane, które łatwo można wymienić na nowe w przypadku zniszczenia. Przykładowy najczęściej spotykany model palet drewnianych to Europaleta EPAL.
 3. 3. Palety drewniane, można odsprzedawać
 4. 4. Materiały do palet drewnianych są łątwo dostępne.
 5. 5. Zniszczone palety drewniane można zmielić na wióry oraz przetworzyć na papier
 6. 6. Łatwe i szybkie w konstrukcji
 7. 7. Możliwość wyprodukowania palety w niestandardowych wymiarach.

 

Wady stosowania palet drewnianych

 1. 1. Wzrost wagi w transporcie lotniczym
 2. 2. Bardzo trudne w czyszczeniu, a w przypadku zawilgocenia, niejednokrotnie zwiększają ryzyko rozwojów grzybów i bakterii
 3. 3. Drzazgi, wystające gwoździe, wypaczenia materiału drewnianego stanowią ryzyko dla obsługi jak I bezpieczeństwa składowania produktów.
 4. 4. Częste koszty napraw: ponieważ drewno to materiał organiczny łatwo ulega zniszczeniu I wypaczeniu co zmusza do częstej wymiany palet oraz ich napraw.
 5. 5. Wymaganie obróbki termicznej by palety drewniane można stosowa w transporcie po za Unię Europejską i tam gdzie reguły transportu wymagają podwyższonego standardu fitosanitarnego.
 

Paleta gniazdowa

Podczas wyboru palet nadających się do magazynu jak i transportu trzeba wybrać pomiędzy paletami drewnianymi jak i plastikowymi. Chociaż palety plastikowe są postrzegane, jako droższe niż palety drewniane dodatkowe koszty mogą być zrównoważone przez utrzymywanie produktów na stabilnych i bezpiecznych paletach z wysoką ochroną przed bakteriami oraz grzybami. Gdy higiena i wentylacja nie jest aż tak ważna dla składowanych produktów, w tym przypadku palety drewniane mogą być bardziej korzystne dla konkretnych potrzeb magazynowych. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego rodzaju palet jak najlepiej dostosowane do potrzeb klientów, w tym kosztów, wpływu na środowisko, żywotność  i higieny. Palety plastikowe dostępne są również na wynajem.

Poniżej porównanie różnic w skłądowaniu dziesięciu palet drewnianych oraz dziesięciu plastikowych o konstrukcji gniazdowej.

Porównianie palety drewniane i plastikowe

 

Oraz składowanie palet drewnianych na tzw. zakładkę, jak widać i w tym przypadku zaletę plastikowych palet gniazdowych.

Składowanie palet drewnianych oraz gniazdowych plastikowych

 

Kup palety plastikowe

Palety EPAL - Cechy prawidłowej palety EUR

Od Paweł Werner 23 lipca 2014 8197 Wyświetleń

Palety EUR posiadają następujące charakterystyczne cechy:

- ściśle określone wymiary zewnętrzne oraz wymiary poszczególnych elementów;
- znak EUR w owalu na prawym wsporniku;
- znak kolei lub EPAL w owalu na lewym wsporniku;
- oznaczenie alfanumeryczne na środkowym wsporniku według następującego wzoru - NNN-R-MM (Numer licencji producenta palet - Rok - Miesiąc produkcji palet);
- oznaczenie obróbki termicznej ISPM15 (bezwzględnie wymagane dla palet wyprodukowanych po 1.01.2010 r.);
- klamra na środkowym wsporniku;
- gwóźdź certyfikujący dla palet naprawionych;
- równe ścięcia wszystkich czterech narożników palety na całej jej wysokości;
- wilgotność nowych palet EUR nie może przekraczać 22%.

Palety EUR z cechą EPAL produkowane od 1.01.2010 r. muszą obowiązkowo przejść termiczną obróbkę fitosanitarną ISPM15 potwierdzoną nadaniem znaku IPPC. Od 1.01.2011 r. muszą być suszone komorowo.

Firma Rotom posiada Licencje organizacji EPAL, która uprawnia nas do naprawy oraz sprzedaży używanych palet drewnianych EUR Epal. O wykonaniu napraw świadczy specjalny gwóźdź z numerem naszej licencji.

http://www.rotom.pl/downloads/dl/file/id/8/rotom_licencja_epal.pdf

Poniżej zdjęcie palety EPAL:

paleta epal

Rodzaje nośności palet

Od Piotr Szuszkiewicz 11 lipca 2014 22549 Wyświetleń

Zapewne wiele osób zastanawia się, czym jest nośność statyczna, dynamiczna czy regałowa.To częste wartości podawane w specyfikacjach technicznych palet.

W zależności od zastosowania palety, zwracamy uwagę na maksymalną nośność palety, czyli ile kilogramów produktów paleta maksymalnie udźwignie. Planując transport czy składowanie produktów w regałach oraz na magazynach trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak wytrzymałość palety na obciążenia. Przekroczenie tych wartości skutkuje pęknięciem palety czy nadmięrnym wygięciem uniemożliwiajacym przemieszczenie czy podniesienie widlakiem, oraz zsunięciem z regału.

Jaka jest między tymi wartościami różnica i jak to możemy zastosować w codziennym zarządzaniu magazynem?

Nośność statyczna palety – to maksymalne obciążenie jednej palety stojącej nieruchomo na podłożu. Jeśli nie planujemy palety przemieszczać, a ma być ona tylko nośnikiem dla produktów. Możemy ją obciążyć do tej wartości. Przykładem tu będzie paleta kontenerowa 1140x1140mm o nośności statycznej 4000kg.

Nośność dynamiczna palety – to maksymalne obciążenie palety w trakcie transportu wózkiem widłowym, podnośnikiem czy tzw. paleciakiem, wózkiem magazynowym. Ta wartość gwarantuje bezpieczne podnoszenie palety obciążonej produktami. Paleta nie powinna w tym czasie pękać ani odkształcać. Dla przykładu paleta CP9 z nośnością dynamiczną 1500kg

Nośność w regale – to maksymalne obciążenie palety stojącej w regale, magazynach wysokiego składowania. Wartość, której nie powinniśmy przekroczyć, gdy zamierzamy składować towar na paletach umieszczonych wysoko w regałach, gwarantuje to bezpieczeństwo i stabilność. W tym przypadku sprawdzi się paleta higieniczna H1 o nośności w regale 1000kg

Dla zobrazowania różnic poniżej umieściliśmy szkic: 

 

Rodzaje nośności palet

 

Witamy

Od Bartosz Foltynowicz 11 lipca 2014 4900 Wyświetleń

Witamy na blogu firmy Rotom Polska.

Blog ten stworzyliśmy z myślą o naszych Klientach, jako odpowiednie miejsce do dzielenia się informacjami, poradami i nowościami związanymi z szeroko pojętym światem logistyki, a w szczególności oferowanymi przez nas produktami i usługami  logistycznymi.

Zapraszamy do czytania i dyskusji. Otwarci jesteśmy na pytania i wątpliwości, na które za pomocą tego bloga będziemy mogli odpowiedzieć i wyjaśnić.

Zespół Rotom Polska

Kontakt

Biuro obsługi klienta

 • Odbior Palet
 • Kup Oline